Podzielona płatność – 1 lipca 2018

Witamy.

Informujemy, że od 1 lipca 2018 będzie obowiązywał system podzielonej płatności (split payment).

Czym jest i po co został wprowadzony?

Odbiorca faktury VAT (KUPUJĄCY) będzie mógł decydować w jaki sposób za taką fakturę zapłacić. Może wybrać rozwiązanie dotychczasowe i całość lub część kwoty brutto faktury przelać na konto SPRZEDAJĄCEGO.
KUPUJĄCY może również dokonać podzielonej płatności tzn. wyodrębnić w wykonywanym przelewie kwotę zapłaty i kwotę VAT. Kwota zapłaty pomniejszona o kwotę VAT trafi wówczas na konto SPRZEDAJĄCEGO a kwota samego podatku VAT na rachunek VAT SPRZEDAJĄCEGO. Różnica jest taka, że SPRZEDAJĄCY nie będzie mógł dowolnie dysponować kwotą zgromadzoną na rachunku VAT. SPRZEDAJĄCY będzie mógł z rachunku VAT opłacić bez przeszkód jedynie kwotę do zapłaty z deklaracji VAT-7 lub opłacić kwotę VAT z faktury, którą sam otrzyma jako KUPUJĄCY, kupując jakiś towar lub usługę.

Sprawa nie dotyczy transakcji gotówkowych. Mechanizm ma zastosowanie przy wykonywaniu płatności przelewem i ma za zadanie uszczelnić system podatkowy. Póki co płatność w systemie split payment (podzielonej płatności) jest dobrowolna.

Należy również podkreślić, iż split payment (podzielona płatność) będzie mógł mieć miejsce wyłącznie w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli w relacjach (firma – firma). Nie dotyczy płatności otrzymanych od osób fizycznych. W przypadku członków stowarzyszenia mogą to być przelewy przychodzące od firm związanych z terminalami płatniczymi, loteriami, reklamą.

Aby umożliwić wszystkim nabywcom (firmom) dokonywanie zapłaty zgodnie z zasadami podzielonej płatności, rachunek VAT będzie zakładany przez banki lub SKOK-i dla każdego podatnika VAT. Rachunek VAT będzie stanowił subkonto do rachunku firmowego każdego z Was. Nie trzeba będzie zakładać go samemu.

Ministerstwo Finansów zastosowało oczywiście bonusy mobilizujące do korzystania ze split payment-u (podzielonej płatności).

Informację zamieszczamy, gdyż może się zdarzyć, że w lipcu otrzymacie Państwo pierwsze zapłaty za wystawione faktury w takiej właśnie formie.

Pozdrawiamy,
Gdańskie Stowarzyszenie Kioskarzy